Otopark Havalandırma

Otopark Havalandırma

Büyük şehirlerde sıklıkla kullandığımız, araçlarımızı emanet ettiğimiz yerlerdir otoparklar. Bu alanlarda, yani kısıtlamamız gerekiyorsa kapalı ve belirli bir açıklığın altında olan otoparklarda fazlasıyla karbonmonoksit ve egzoz gazları birikir. Bu alanlarda havalandırma sistemleri konulması zorunlu bir durumdur çünkü alanlarda yangın ve zehirlenme ihtimali açığa çıkar. Bu ihtimal doğrultusunda bu alanlarda havalandırma sistemleri kullanımı zorunludur ve çeşitli yasalar altında bu zorunluluk korunur.

Otopark havalandırma sistemleri tasarlanırken ortamın tamamıyla metreküpü ve ortamda bulunma ihtimali maksimum araç hesaplanmalıdır. Bu hesaplamaya göre havalandırma sistemi projesi çizilmeli, gerekli tasarlamalar bu verilere göre yapılmalıdır. Bu verilerin detayında araçların tükettiği yakıt türü, maksimum aracın bulunması durumunda havalandırmanın çalışma durumu da eklenmelidir. 

Otopark havalandırma sisteminde dikkat edilecek diğer bir etkense şüphesiz çalışan ve çalışmayan araç sayılarının hesaplanmasıdır, çalışan araçların tüketeceği oksijen, üreteceği karbonmonoksit ve türevi gazlar da hesaplanmalıdır. Bu veriler ile ortamda bulunması gereken, çalışması gereken havalandırma sistemleri üretilecek açık havadaki bulunan oksijen oranına sabitlenecektir. Bu veriler bundan dolayı çok önemlidir, bu verilerle ortamın sağlık kriterlerine getirilmesi sağlanır.

Havalandırma olayında en dikkat edilmesi gereken kriter karbonmonoksit gazının dışarı tahliye edilmesidir çünkü son dönemlerde çıkan kurşunsuz benzinlerden dolayı kurşun üretimi artık neredeyse hiç yok olarak varsayılmaktadır. Karbonmonoksit gazı ise kokusuz, tadı olmayan ve fark edilmeyen bir gaz türevidir. Bu gaza maruz kalındığında ise baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler çıkabilir ve bu maruz kalma oranı artarsa sizi ölüme kadar götürecektir.


Anahtar Kelimeler :
Otopark Havalandırma
  • Site Yönetimi

    Henüz hiç yorum yok. Belki de ilk yorumu sen yapmalısın

Yorum Bırakın